Všestrannost 2017

XVI. všesokolský slet se blíží

Na podzim loňského roku se v Praze představily nové sletové skladby, určené pro nadcházející slet v roce 2018. V současné době probíhají v Tyršově domě v Praze první nácvičné srazy, aby se mohlo od září plně nacvičovat na slet, věnovaný stému výročí vzniku samostatného československého státu.

Celkem budou moci diváci zhlédnout jedenáct sletových skladeb, z toho osm se plánuje nacvičovat v naší komárovské tělocvičné jednotě. Chystáme se na nácvik skladby pro rodiče a děti - Méďové. Zvolené náčiní - plyšový medvídek se jistě bude dětem líbit. Noty je název veselé skladby se skládacími gumami pro předškolní děti. Děti představují noty, gumy jsou jako notová osnova a cvičitelé houslový klíč. Skladba V peřině je určena pro mladší žákyně. Svůj název získala podle stejnojmenného muzikálu, který tvoří hudební doprovod. Dívky si také mohou zacvičit na písničky, jejichž interprety jsou například Lucie Bílá, Jiří Mádl nebo skupina Kabát. Děti, to je věc! – skladba je určena pro děti mladšího školního věku, pro chlapce i děvčata. Děti využívají míče a skládací žíněnky. Cirkus je skladba pro starší žactvo, kdy se hudba K. Svobody prolíná s muzikálovou Pomádou. Nechybí aerobik děvčat i artistické výkony chlapců a oblíbený RinoSet. Skladba Siluety (pro dorostenky a mladší ženy) se inspiruje novým moderním tanečním směrem Hoop dance, a to tancem s obručí. Hudební doprovod skladby je od pop-rockové skupiny Mandrage. Oblečení je ve fialové a růžové barvě. Ve skladbě pro dorostence a muže Borci se snoubí tradice naší tělesné kultury s národními motivy a s naší současností. Skladba Cesta určená pro ženy a seniorky na střihovou country hudbu používá jako náčiní bílý čtvercový šátek.

Všesokolský slet není jen cvičení. Připravuje se řada doprovodných programů. Projekt „100 sokolských keší republice“ je zahájen a příznivci této činnosti již jistě některé objevili v našem okolí. Nebudou chybět sletové soutěže. Vyvrcholením ovšem bude sletový týden v Praze (1. – 6. července 2018). Ti, kteří ho už v minulosti zažili, mají na co vzpomínat. Sletový průvod Prahou, pódiová vystoupení na Staroměstském náměstí, piazzettě Národního divadla a v areálu Tyršova domu, slavnostní zahájení sletu v historické budově Národního divadla, noční setkání účastníků akcí pobytu v přírodě na Petříně, Sokol Gala v O2 aréně, předvedení Kytice na Nové scéně ND v podání sokolského souboru, setkání se sokoly zahraničních sokolských žup a jednot. Početnou výpravu má vždy Americký Sokol.

Ne nadarmo mají sokolské slety v názvu přídavné jméno „všesokolský“. Účastníci jsou ze Slovenska, Polska, Srbska, Slovinska, Austrálie, Kanady, USA, Švýcarska, Rakouska, Sokola Paříž, Mnichov, Göteborg. Večerní a odpolední program hromadných skladeb se společenským setkáním účastníků s kulturním programem bude zakončením několikaletých příprav na tento sokolský svátek, který nás proslavil ve světě.

Je potěšující, že městys Komárov bude v roce 2018 opět dějištěm župního sletu a Tělocvičná jednota Sokol Komárov se také zúčastní sletové štafety (22.-24. září 2017).                                                                                                                                                                     

-jt-

 

 

 

 

Tělocvičná akademie

Letošní rok je opravdu „výroční“. Připomínáme si 115 let od založení Tělocvičné jednoty Sokol Komárov, 120 let Jungmannovy župy a 155letou existenci Sokola. Důvodů k setkání sokolů a jejich přátel je tedy dost. Proto také sál komárovské sokolovny byl v pátek 24. února 2017 plně zaplněn cvičenci a diváky při tělocvičné akademii.

Po krátkém úvodu starosty jednoty bratra Bohuslava Ernesta se na ploše objevili naši nejmladší sokolíci. Jejich vystoupení se jmenovalo Koťata a rodiče a jejich děti si to opravdu užili. Taneční pohybovou skladbu s názvem Hvězdy nám předvedly mladší žákyně. Po následujícím bloku z akrobacie ukázali žáci několik parkúrových skoků. Skladba předškolních dětí se jmenovala Námořníci. Nejprve se děti představily na nářadí a potom ukázaly na značkách, co to znamená, když se řekne Cupsong. Tento oddíl se zapojil do celoročního projektu „Svět nekončí za vrátky – cvičíme se zvířátky“. Oddíl aerobiku se prezentoval úspěšnou skladbou Silver Stars na stepech. "Skáču dobře? Ale skáču rád!" je název vystoupení mladšího žactva. Mimo jiné nám znovu představili moderní tělocvičné nářadí – sadu RinoSet, na jehož vývoji se podílela také Česká obec sokolská. Následovala prostná v podání oddílu sportovní gymnastiky. V letošním roce začne nácvik na XVI. všesokolský slet, který se bude konat v Praze v příštím roce. Ochutnávku ze sletové skladby staršího žactva Cirkus nám předvedli žáci. „Najdi v sobě sílu a odvahu!“ je název dalšího představení gymnastek, tentokrát na nářadí. Cvičenkyně Natálie Kramáriková, inspirovaná hudbou z Lvího krále a mistrovstvím Evropy ve fotbale, vytvořila choreografii vystoupení starších žákyň s názvem V Africe. Údajně prvními průkopníky skákání na trampolíně byli Eskymáci, jež k vyhazování používali mroží kůže. Trampolínu jako takovou poprvé sestrojil francouzský akrobat du Trampoline. Skoky z trampolíny patří tradičně k oblíbeným disciplínám žactva, kteří po sérii přímých skoků zvládli i skoky převratové. A na závěr vystoupily ženy s názvem „Sestry v akci“ na hudbu Ewy Farné. Úspěšná premiéra jejich představení byla již na letošních Šibřinkách. 

Poděkování patří nejen všem účinkujícím, jejich cvičitelům a činovníkům komárovského Sokola, ale i Městysu Komárov za jeho finanční podporu.

                                                                                                                     -jt-

 

Team Show Milín

Dne 11.února 2017 se oddíl aerobiku TJ Sokola Komárov zúčastnil
soutěže  - Team show, kterou  pořádal Sport Klub Milín.
Přestože  komárovské děti vystupovaly se skladbou Silver Stars na stepech letos poprvé, přivezl  smíšený team v kategorii III.  (10-12 let) zlaté medaile! Přejeme všem v letošní sezóně hodně dalších úspěchů!

Katka Lukavská a Andrea Cafourková, cvičitelky


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Župní přebor v plavání

V sobotu 21. ledna 2017 proběhl v hořovickém bazénu plavecký přebor Jungmannovy župy. Tradičně byla organizací pověřena Tělocvičná jednota Sokol Komárov. Do vody se ponořili sokolové z jedenácti tělocvičných jednot (Černošice, Dobříš, Horoměřice, Hořovice, Jince, Komárov, Králův Dvůr, Lety, Libčice nad Vltavou, Mníšek pod Brdy, Příbram) v počtu 173 závodníků. 

Z komárovské jednoty se závodu zúčastnilo jen 26 plavců (z důvodu nemoci), ale na medailové pozice dosáhli. Přeborníkem župy se stali: Julie Kramáriková (ml. žákyně I), Michaela Gregorová (ml. žákyně II) a Jakub Šlapák (st. žáci III). Stříbrnou medaili vybojovali Jan Šmíd (ml. žáci II), Natálie Kramáriková (dorost) a Josef Drnec (senior). Na třetích místech stanuli Matěj Tuček (ml. žáci II) a Miroslav Suttr v kategorii seniorů.

Poděkování patří členům komárovského Sokola za přípravu přeboru a všem zúčastněným za vzornou reprezentaci jednoty. Dětem a jejich cvičitelům držíme palce na květnovém přeboru ve sportovní gymnastice, šplhu a atletice v Příbrami.                                                                      

                                                                                                                                                                            -jt-
TOPlist